Matrix czy Prawda Selektywna? Antycenzorskie retrospekcje

Tomasz Strzyżewski wyrządził komunistycznym władzom PRL więcej szkód niż jakiekolwiek ugrupowanie opozycyjne drugiej połowy lat 70. Brawurowe wywiezienie przezeń na Zachód olbrzymiego zestawu tajnych dokumentów państwowej cenzury było nie tylko przejściową sensacją. Stanowiło jeden z najważniejszych kroków na drodze odzyskiwania przez Polskę wolności.
Tomasz Strzyżewski wspomina przebieg ucieczki, opowiada także o trudnościach w porozumieniu się z tzw. pomarcową emigracją na Zachodzie. 
Sporo miejsca poświęca analizie prawdy i kłamstwa, tzw. prawdy selektywnej, relacjom między państwem a mass mediami, wskazując na wzrost znaczenia niedemokratycznej „czwartej władzy”. Tytułowy Matrix to nawiązanie do na poły fikcyjnego, wirtualnego świata, który za sprawą mediów przesłania coraz bardziej ten prawdziwy.


Wydana w Londynie w 1977 roku "Czarna Księga Cenzury PRL" miała się doczekać ponownego wydania w Polsce w lipcu 2009 roku lecz to się nie stało. Dlaczego? Może właśnie tam znajdziemy niektóre odpowiedzi?


Zobacz także:
Wielka ucieczka cenzora
Errata do biografii - Tomasz Strzyżewski

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Mamy znowu selektywną cenzurą,nie nazwę jej CZYJĄ nowego okupanta Polski pewnej miejszoszci.Dziś w gazecie szkalującej od lat RM,TRWAM itd.Stanąłem 2 x w obronie kłamstw,niestety minęło ich 10 min. parokrotnie i komentarza NI MA.Mogą tak pisać ich znudzeni redaktorzy.Podobne bardzo złośliwe kom. widuję w ich gazetach 'szechterowskich' .Ta gazeta ukradła naszemu Dziennikowi logo itp.pozdrowiłem ich cenzurę i co o niej myślę.Pozdrawiam serdecznie.

Prześlij komentarz

Napisz swoją własną recenzję i opublikuj w tym miejscu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...